Nauda ir darbarīks. Kā ar to strādāt (un nesačakarēt)?
Nauda nav burvju
nūjiņa, kas atrisina visas tavas problēmas (lai gan, jāatzīst, tā atrisina ļoti
daudz). Tas ir darbarīks. Tāpat kā āmurs. Vai nazis.
Nav svarīgi, tas, ka tev ir darbarīks, bet gan kā tu to pielieto.
Neturi plauktā
jeb kā ietaupīt
Saudzīgi lietojot, darbarīki kalpo ilgāk. Tāpat kā nauda tavā makā.
Atlaides, promo kodi, lietu pirkšana īstajā laikā (un īstais laiks ir sezonas beigas) – tas viss strādā, bet tikai tik daudz, cik esi gatavs ieguldīt savu laiku, meklējot un ķerot labāko cenu.
Ilgtermiņā vissaudzīgākie tēriņi personīgajam budžetam veidojas, ja ik pa laikam pajautā sev
1) vai tas ir ok, cik es maksāju par … (telefonu, kredītu, zābakiem, pārtiku) …?
2) vai ir iespējas mainīt paradumus, apjomu vai pakalpojumu sniedzēju, lai man tas maksātu mazāk?
Reiz noķēru savu dārgo paradumu. Mani reāli nomāc lielveikali. Es pirku uzreiz 5 drēbju gabalus, kaut objektīvi vajadzēja varbūt tikai divus, - tikai lai nevajadzētu atkal doties uz veikalu. Tad es sāku apģērbu pirkt internetā - emociju mazāk un nopirkto preci atgriezt ir pavisam vienkārši. Secināju, ka tēriņi samazinājās par apmēram 70 – 100 EUR katrā apģērbu iepirkšanās reizē.
Pērc laiku
jeb kā nopelnīt
Vai esi pasūtījis pārtiku no veikala vai restorāna ēdienu ar piegādi? Lūk, tad tu esi nopircis savu laiku. Laiku, kuru tu vari izmantot, lai palielinātu savus ieņēmumus, būtu ar draugiem vai ģimeni, vai vismaz pabeigtu skatīties to seriālu, ko iesāki pirms 5 gadiem, nevis nīktu veikalā un ceļā uz to.
Ja tev ir idejas, kā lietderīgi izmantot laiku, tad nopērc vēl mazliet, lai kāds tev izravē dārzu vai iztīra mājokli. Man saka - savu māju nevienam neuzticu iztīrīt, vai - man patīk rušināties dārzā! Forši, šis (kādam) der! Tad padomā par lietām, kuras tev nepatīk darīt.
Kad es pērku sev laiku, es salīdzinu – cik es varu nopelnīt tajā laikā
* naudu darbā vai
* prieku ģimenē, hobijos, sportā vai
* enerģijas procentus, atpūšoties
pret to, cik man izmaksās, ja kāds cits nepatīkamo darbu izdarīs manā vietā.
Audzē naudas koku
jeb kā sākt uzkrāt
Ja nauda būtu sēklas, kāds mēģinātu izdiedzēt vismaz kādu asniņu. Bet cits izkaisītu pa apkārtni. Kur kristu, tur būtu labi. Kas izaugtu, tas izaugtu. Ja vispār izaugtu. Es gribu, lai aug.
Ideja, kā likt naudas kokam kaut nedaudz kustēties un augt.
Ja tev kontā ir neaizskaramais drošības spilvens, piemēram, 500 EUR un tu zini, ka šomēnes to tev nevajadzēs, tad ieliec depozītā – kaut uz mēnesi. Pēc mēneša tavs naudas koks būs izaudzis par 1 EUR.
Nav kosmoss, bet no otras puses – cik šajā bija piepūles un riska? Tuvu nullei. Rezultāts – vairāk nekā nulle un arī drošības spilvens ir savā vietā.
Man patīk skatīties uz naudu, ko saņemu nepiepūloties – es visus procentu ieņēmumus no depozītiem vai krājobligācijām uzkrāju vienā kontā, kur gada laikā mazās summiņas sakrājas aizvien lielākās.
Naudas koku vari audzēt dažādos veidos un dažādiem termiņiem, arī ar lielāku risku nopelnīt. Sačakarēt var bez stratēģijas, ar eksperimentiem, kuriem nezini iznākumu – ieguldot kaut ko kripto, un tad vēl zirgos un arī laba čoma projektā.
Kā es tev varu palīdzēt
Ar āmuru var dauzīt stiklus un būvēt skaistas ēkas.
Es palīdzu praktiski, soli pa solim iegūt zināšanas un pārliecību, mindset kā strādāt ar savu naudu kā profesionālu darbarīku un izveidot pieeju ieguldīšanai tev derīgā veidā.